Aktif Pazarlama

Ne kadar yılmış, ne kadar nefret etmişiz son yıllarda bankaların kartlarından ve sürekli aranmaktan. Bir de X yardım kuruluşu, Y şirketinin benzer şekilde size nasıl ulaştığı bile belli olmadan gelen tacizlerinden. Taraftar-müşteri olunca ise durum farklılaşabiliyor tabii, ya alışık olmadığımız için ya da baştan hevesli olduğumuz için ‘Size bir arkadaşınız yönlendirdi Beşiktaş dergisinden arıyoruz’ der demez ilk akla gelen düşünce ‘off ya işin gücün ortasında’ olmuyor da ‘yaşasın bizimkiler de aktif pazarlamaya başladı’ oluyormuş.
-120 lira mı? Oha, neyse uzatın aboneliği gitsin, feda sözcüğünü kullanmayın  artık yeter.
-Tabii efendim siz başka kimleri tavsiye edersiniz?
-Yolla maili gönderiyim bir liste dolusu tavsiye, hadi eyi günner.

Aynı şekilde bonus kart. Yıllarca kartta aidata karşı mücadele vermiş bünye, yarısından çoğu kulübe gidecek, 800 lira harcama taahhüdüne forma hediyesi de cabası diyerek ikna eder kendini satıcı elemandan önce. Hiç kimse çamur atmasın, güzel kampanya, özellikle benim gibi limonu bile karttan çektiren, ayda 1000-1500 arası rahat harcayan taraftar-müşteri tipine çok güzel bir teşvik. Bu arada taraftar kart çıkarsa asla bu tip promosyonları kulüp finanse edemez görüşümüz devam etmekte, 100 lira aidat alıp 100 liralık forma mı verecek kulüp, geçiniz! Ne var ne yok kongre üyelik kartına yüklenmesi lazım kulubün, taraftar kart pasif ve ilk fırsatta iptal edilecek bir alet olur.
Başka olumlu gelişmeler de var elbet pazarlama anlamında, Emre Şenkartal’ın yazılarında daha ayrıntılı göreceğiz, semtin göbeğinde kocaman Kartal yuvası kondurulacak artık, ürünlerde ise amatör ruhlu gönüllü arkadaşların tasarımlarının imzası olacak. Kış kreasyonlarını görünce daha net anlayacağız neticeyi. Taraftar yönetim işbirliği böyle olur, bedava bilet dağıtmayla olmaz. Feda tişörtü de sessiz sedasız 120.000’e vurdu. Kırmızı forma da baya tuttu, güzel oldu güzel. Yalnız çubukluda geç kalındı gibi, diğerleri aynı anda hepsini sunarken bizde hala o organizasyon yok belli ki. Paketleme sorunları aşıldı, nerden biliyoruz, en az 3 kere arayıp gönüllü olarak yardım edelim fedalarına kavuşsun vatandaş dedik ama gerek olmadığını öğrendik o sıra.
Resmi site de tasarım değiştiğinden beri her açıdan iyiye gitti, eskiden açıp bakmak aklımıza gelmezken şimdi sürekli güncellendiğini görmek çok sevindirici.
Pazarlama sadece yuvalar değil elbet, kombinelerin pazarlanması çok çok yanlış bir zihniyetle yapıldığı için elde patladı. Ya kötü niyetli ya akılsız olmak lazım bu fiyatlarla taraftara yüklenmek için. Halbuki Şeref Bey’in konforu da artırılmış, 300 tane de kamera konulmuş, sahaya bir şeyler atıp kulübe zarar vereni tespit etmeyen Fenerli olsun artık. Her küfür edeni her protestoyu mimlemeye çalışmasınlar yeter! Basketbolda da takım kuruldu ortada kombinesi yok daha, konuşulan rakamlar ise uçuk.
Diğer bir güzel gelişme, 20.000 lira takmıştı yüzsüz vatandaşın biri zamanında kulübe, ödemiş nihayet. Sahi 750.000 liralık derneklerin borcu ne olacak?
Bir de kongre üyelik başvuruları çok iyi gitmiyor, daha fazla teşvik edilmesi için avantajlarının arttırılması şart artık! Grupçular hemen başladı hani 100.000 nerde filan diye, laf verdirmeyin o vampirlere. 1 kişi bile bağımsız üye olsa vampir akbaba karışımlarına atılan tokattır.
Son söz,biz her konuda yönetimleri de kendimizi de yereriz de överiz de,ama aynısı herkes için geçerli olamaz. Eski başkanın kaba etinde yalanacak yer bırakmayanlar, Fon peşkeşlerine, menajerlere, şov transferlere, diğer bütün yanlışlara kendi menfaati için susanlar, kendilerini aktif olarak pazarlayanlar da denebilir,bugün mesela Tamer Kıran’ı eleştirmesinler, adam bir tek hata yaptı onun da cezasını kulübe kesmedi. Biz rahat rahat yazarken birkaç yönetici 150’ye yakın icraya göğüs germiş, topçuları serbest bıraktırmamışlar, Kasımpaşa’ya mı yönetici olsaydı gidip bu insanlar da?
Allah sonumuzu hayretsin ama yarın dünden kötü olamaz, gidişat amatörce olsa bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir