AMATÖR(!) müymüş BRANŞLAR

Gelin önce herkesin dilinden sıkça düşürmediği ama kelime anlamını açıklamaya kalktığında içeriği tam olarak bilinmeyen ‘amatör’ kelimesinin (armatör değil onlar Kasımpaşa açıklarında demirledi) TDK ‘daki açılımına bakalım.

TDK: 1. sıfat Bir işi para kazanmak için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı (kimse), özengen, profesyonel karşıtı .. www.tdk.gov.tr

Buradan çıkarılacak sonuç, sporun edebiyatla ve sözlükle fazla ilgisinin olmadığı, basbaya da bu branşlara ciddi paralar harcandığı, bu sporu yapan kişilerin de zevk için değil para için yaptığı gerçeğidir.

Dünya çapında da bu ‘amatör’ olarak adledilen branşlarda ciddi organizasyonlar ve turnuvalar düzenlenmekte, bu branşlar Olimpiyat Oyunları kapsamında dahi yer almaktadır.

Tabii ki her ülkenin nasıl ki yeme alışkanlığı, giyinme kültürü, sosyo-kültürel alışkanlıkları aynı değilse bu spor dallarının her birine de bakış açısının aynı olması imkansıza yakındır.

Örneğin Nisan ayında Erzurum’da düzenlenen Erkekler Buz Hokeyi Dünya Şampiyonası’nda şampiyon olup Altın Madalya alan bir Milli Takımımız olduğunu kaç kişi biliyor ya da Dünya Badminton Şampiyonası’nın 2013’te Ankara’da yapılacağını.

Ama bir de sermayesi duygu ve bağlılık olanlar var. Onlar daha çok araştırıyor, daha çok irdeliyor, daha çok gücüne güç katmak istiyor, iyiye gitmesi için çabalıyor. Duyarsız kesim de var elbet bu yadsınamaz ama kulübümüz mevcut bünyesi’ndeki futbol hariç diğer 12 branşın her birinin ayrı seven, ilgi gösteren, takip eden ve sadece Beşiktaş ismi orada olduğu için aidiyet hissedenleri var.

Ve bu branşları yöneten bir yönetim kurulu ile şube sorumluları var, buradaki soru şu; şubelerin sadece ismi ‘’amatör’’ ama ya yönetenler? Onlar ne kadar profesyonel, bilgili, donanımlı, araştırmacı acaba?

Bütçesi onaylanan bir branşı kapatma cüreti gösteren bir zihniyet ne kadar profesyoneldir sizce ya da Lige Katılım Payı yatırılan branş, 2005’te küme düşen rakibi o zamandan bu yana 7 senede 5 yerel, 1 Avrupa Kupası alırken, 2005’te final serisinde yenerek şampiyonluğu elinden aldığı diğer rakibi ise o zamandan bu yana 14 yerel kupa, avrupada 1 f4, 4 f8 oynarken neden acaba şu an ‘’yarınımız ne olacak’’ diye düşünmektedir..

Seyirci gelmiyor bunlara değil mi, takım da zaten 5-8 arası bir yere oynar, aman ne diye baş ağrısın canım, ne işi var armanın Avrupa arenasında, hem elektrik de çok yakıyor idmanlarda, kapa gitsin..! Zaten 2011 Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Türk Bayan Voleybol Takımı da milyonlara hitap ediyor değil mi?

He sahi; 21 yerel kupa, Avupa’da ise 1 f4, 1 f8 yapan semtimizin salonunda oynayan bir güzel branşımız daha var belki malumunuzdur sayın profesyoneller. Hani şu kitlelere ulaşan naklen yayın zımbırtısı yüzünden salonlardan sürgün edilen, 1 seneye yakın maaş alamasalar da başlarını öne eğip forma aşkına top savuranlar. Her girdiği turnuvadan başarı getiren, kupa getiren, terden ıslanan formayı evde yıkayıp onun aşkına bir sonraki maçta topu daha da güçlü savuran.

Söyleyin şimdi bana;

Kim gerçek profesyonel!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir