Basketbolda Transferler Şekillenirken..

Geçen yılki 3 kupalı ‘efsanevi’ ve ‘unutulmaz’ sezondan sonra işlerin zor olacağı aşikardı. Nitekim kadromuzdaki yabancı oyuncular, takımımız tarih yazmaya devam ederken birçok takım tarafından dikkatle izlenmeye başlandı. Önce Erceg CSKA Moskova, ardından Pops Mensah Bonsu Maccabi Tel Aviv’in yolunu tuttu. 2010/11 sezonunda takımımızın en etkili oyuncularından biri olmasına rağmen, 2011/12 sezonunun genelini sessiz geçiren ve play-off döneminde en az katkıyı sağlayan yabancımız Marcelus Kemp bile kendisini Siena yollarında buldu. 2012/13 sezonu için Final-four oynamasına ihtimal verilebilecek 3 takıma 3 oyuncu kaptırmış olduk böylece. Kalan yabancılardan Hawkins’in Galatasaray ile anlaşmasına kesin gözüyle bakılırken, Arroyo ise istediği ücret nedeniyle şu an ikinci planda kalmış durumda.

Yabancı oyuncularımızı kaybedip, yerlerini nasıl dolduracağımızı düşünürken, geçen sezon özellikle Can Akın’ın sakatlanmasından sonra sıkıntı çektiğimiz yerli rotasyonumuz hakkında ise olumlu adımlar attık şu ana kadar. Önce Galatasaray’dan Tutku Açık, ardından da Türk Telekom’dan kariyeri boyunca toplam 4 sezon formamızı giyen Muratcan Güler ile anlaştık. Transferler şekillenmeye devam ederken ortaya Cevher Özer ismi çıktı. 5 sezon boyunca formamızı giymiş ancak geçen sezon başında Galatasaray ile anlaşmayı tercih eden Cevher’in ‘’yuvaya dönüşü’’ her ne kadar birçoğumuzu fazla memnun etmese de, yerli rotasyonu açısından önemli bir katkı olduğu söylenebilir. Bu dış transferler dışında Can Akın, Barış Hersek ve Serhat Çetin’in de takımda kalmasıyla yerli rotasyonumuz da şekillenmiş oldu.

Kaybettiğimiz yabancı oyuncularımızdan sonra takviye konusunda ise ilk adım Patrick Christopher ile atıldı. Kariyerinde TBL tecrübesi de olan yeni oyuncumuz geçen sezon Erman Kunter’in çalıştırdığı Cholet’te de forma giydi.

Tüm bu gidiş-gelişlerin yanına Erman Kunter’I de eklemek lazım. Geldiği günden bu yana yaptığı yapıcı ve umut verici konuşmalarla hepimizin yüzünü güldürmeyi başardı. 3 kupalı efsanevi sezondan sonra rakiplerin bütçeleri iyice arttırıp, hedeflerini iyice yükselttiği bu sezonda kendisiyle şampiyonluklara, kupalara ulaşabilir miyiz bilmesek de, duruşuyla, açıklamalarıyla kendisinin kulubümüze çok yakıştığını söylemek hiç de zor değil…

 

Ömer Seymen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir