Beşiktaş’ın En Büyük Sermayesi Duygusudur

Önce Beşiktaş ve Bilgili Kartallar’ın ortak düzenlediği “Beşiktaşımız’da Ekonomik ve Kurumsal Revizyon Paneli Bilgi Üniversitesi’nde yapıldı.

İbrahim Altınsay, Murat Ülgen, Necmettin Çelikhan ve Emre Göllü’yü buluşturan ve moderatörlüğünü Ali Aydın’ın yaptığı panel 16 Mayıs Çarşamba günü saat 17.30’da Eyüp’teki Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde düzenlendi.
Önce Beşiktaş ‘ın hazırladığı kısa sunumun ardından panele geçildi.
Konuşmacıların söyledikleri satır başlarıyla şu şekilde:
Emre Göllü (Yüksek Kimya Mühendisi, Beşiktaş Divan Kurulu Üyesi):
“Beşiktaş Divan Kurulu’nun işlevi 2003 yılına kadar bugünkü gibi değildi, 2002 yılında yapılan bir çalışmayla, 2003 yılında kabul edilen değişikliklerden sonra bu hale geldi.
O zamanki yönetim, daha kolay ve hızlı karar vermek daha kolay kredi alabilmek için bu yolu seçti. Yönetimin daha esnek olması hedeflendi.
8 yıllık süreç değerlendirildiğinde sportif ve mail göstergeler ortada. Durum kötü.
Divan Kurulu’nun işlevi Senato gibi olmalı, danışma meclisi gibi olmalı.”
Necmettin Çelikhan (Beşiktaş ve Barcelona Üyesi, Sportif Danışman):
“Her gelen yeni yönetim bir anda bir eski yönetimin stratejisini değiştiriyor. Yanlış bu, değiştirmek değil geliştirmek gerek.
Beşiktaş, geçmiş dönemlerde sponsorlara olan tutumunun cezasını çekmekte”
İbrahim Altınsay (Futbol Komitesi Üyesi, Yazar)

“Tünele girdik. Geriye dönmenin veya enkaz edebiyatı yapmanın anlamı yok. Ancak tünelin ucunda da bir ışık gözükmüyor. Artı, girdiğimizin tünel olup olmadığı da belli değil.
Beşiktaş’ın problemi semt kulübü kavramını dünya kulüplüğüne taşıyamamak.
İkilem şudur: Bizim sermayemiz kötüdür, kimse forma kötü diye başka takım forması almıyor. Beşiktaş forması almayınca yerine başka takım forması alınmaz.
Beşiktaş’ın en büyük semayesi duygusudur.
Ben yönetime ilk girdiğim vakit, adını vermeyim stadın yerini bilmeyen yönetici vardı.
Her bir kriz, bir şanstır. 2001 krizi 2003 yılının 100. yılın yapılanmasını sağladı.
Herkes parasını zamanında alacak. Yapamayacağımız sözler vermeyeceğiz. Beşiktaş değerlerine sarılarak büyüyen bir yapılanma yapacağız. Herkes hakkını alacak.
1-2 tane uluslararası futbolcu, 4-5 milli takım oyuncusu, 10-15 de gelecek vaat eden futbolcu olmak üzere 35 kişilik havuz bir kadromuz olacak.
Kimlerin gidip kimlerin kalacağına hoca karar verecek. Eğitici, öğretici, kültür verici bir heyet kuracağız.
Şu anki haliyle A2 takımı, kulüplere sadece bir yük. Onun yerine bir alt ligde bir takım satın alarak onu anonim şirkete çevirip, pilot takım olarak kullanmayı düşünüyoruz. Bu seneye yetişmezse bir sonraki sene olacak.
Bizim futbola olan güveni ve itibarı geri kazandırmak gibi bir görevimiz var.
Lig şampiyonluğunu Beşiktaş belirleyemez 17 kulüp daha var. Ancak centilmen lig şampiyonu Beşiktaş olmalı çünkü bu Beşiktaş’ın elinde.
Semt takımı özelliklerimizi koruyarak dünya kulübü olmalıyız. Beşiktaşlı çocuklara Beşiktaş formasını hayatının bir döneminde muhakkak giydirmemiz lazım.
Normalleşme 2 yıl devam ederse sonraki yönetim de bunu devam ettirse Beşiktaş düzlüğe çıkar.
Gerçek taraftarın tribünlere el koyma vakti geldi.
Halkın takımı Beşiktaş’ın üyelik giriş aidat tutarı Beşiktaş için utançtır.
Beşiktaş’ta kötü bir adet gelişti. Beşiktaş’ın başarısızlığı uluorta konuşulur oldu. Galatasaray’ın bizden daha çok borcu var ancak konuşulmuyor.
Her kriz bir şans getirir.
Her eski futbolcudan altyapı hoca olmaz. Hangi altyapı hocası çocuk psikolojisinden anlar? Hangisi pedagog? Yapılanmanın alttan yukarı değil yukarıdan aşağı olması lazım.”
Beşiktaş’ın Bursaspor ile olan gerginliğine de değinen İbrahim Altınsay, böyle bir durumu asla kabul etmeyeceğini belirterek, “Bu gerginlik devam ettiği sürece Beşiktaş-Bursaspor maçı olduğu günlerde Bursaspor’u tutuyorum bunu da yazabilirsiniz hiçbir sakıncası yok” diye de ekledi.
Murat Ülgen (Beşiktaş Sportif A.Ş. Eski Genel Müdürü):
“Beşiktaş’ın en çok forma sattığı yıl 250.000 forma ile 100. yılıdır.
2 sene önce Quaresma ve Guti transferleriyle 186.500 forma satılmıştır.
Geçen seneki forma satışlarında beyaz ve siyah forma iyi satarken, çubuklu forma çok az satmıştır. Bunda sponsor firma yazısının kırmızı ile yazılmasının etkisi büyük. Ancak beyaz formada siyah, siyah formada da beyaz yazılan sponsorun adı son formada sponsorun da isteğiyle orijinal şeklinde yazılmıştır”
Panel izleyecilerinden kırmızı forma satışa çıkarsa alıp alamayacağını soran ayrıca satış rakamı hakkında tahmin istedi ve gelen cevaplardan sonra “Ben 50.000 satılacağını düşünmüyorum, eğer 50.000 satılırsa bir 50.000 de ben alırım” dedi.
“Beşiktaş Dergisi’nin aylık ortalama satışı 340, 1.410 da abonesi mevcut. Dergiyi bedava yapıp internete koyduk tüm dünyada tıklanma sayısı 21.000.
Beşiktaş’ta bu sezon 6.400 kombine satılırken bir önceki yıl bu rakam 14.600 idi.
Beşiktaş’ın tüm kredi kartlarının toplamı 97.000, Galatasaray’ın tek kartının ise 117.000. Bu fark neden oluşuyor analiz edilmeli.
İnternet sitesinde İstanbul’dan sonra en çok alışveriş Bursa’dan.
Satışı endeksleyebileceğiniz tek unsur sportif başarı.
Sponsorluk anlaşması için başarı şart. Hentbol çok başarılı. Ancak neden sponsor yok? O branşta Fenerbahçe ve Galatasaray faaliyet göstermiyorsa üç büyükler rekabeti olmayınca sponsor bulmak çok zor.”
Kaynak : BjkMedya

( Fotoları tıklayarak büyük halini görebilirsiniz )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir