Biz Büyüdük Ve …

Hayatımız boyunca hep “Acı” hatıralar ile hatırlayacağımız ve hiçbir an dahi unutamayacağımız 17 Ağustos 1999 .  Yüce Yaradan  o gecede vefat eden vatandaşlarımıza rahmet eylesin, o gecede sevenlerini kaybeden bizlere sabır ihsan eylesin. Rabbim tekrarından, beterinden korusun aynı “Acı”  ile imtihan etmesin milletimizi.

Milletimizin tekrardan başı sağ olsun diyorum.

Mübarek Ramazan ayının sonunda, Ramazan bayramının ise arifesindeyiz, şöyle bir geçmişe dönmek, hatırlamak ve biraz nostalji yapmak sanırım bünyeye iyi gelir.

Bizim jenerasyon iyi hatırlayacaktır, bizim çocukluk yıllarımızda bayramların ne denli keyifli olduğunu ve ne denli heyecan ile beklenildiğini.

Mübarek Ramazan ayının getirmiş olduğu huzur ortamı, mübarek Ramazan ayına özel tertiplenen eğlenceler ve tabii ki Hacivat ve Karagöz.

Sokaklarda, mahalle aralarında ve çeşitli mekanlarda tertiplenen iftar yemekleri, orucunu tutanı ile tutmayanı ile karşılıklı oluşturulan sevgi, saygı ortamları.

O günlerde iftar öncesi insanların dışarıda bir şeyler yiyip içtiğini görmek nerede ise imkansızdı. Zaten genelde gıda üzerine olan dükkanlar iftara kadar kapalı olurdu. Açık olan kahvelerin önünde asılı beyaz bir bez olurdu içerisi görülmesin maksatlı. Karşılıklı bir saygı ortamı vardı keza. Şimdilerde maalesef bu durumlarda değişiklikler oldu.

Mübarek Ramazan ayının sonunda gelen Ramazan Bayramı ;

Ramazan bayramının ayrı Kurban bayramının ayrı heyecanları vardı bizde o zamanlarda.

Şahsım adına çok net bir şekilde dile getirebilirim ki; bayramlardan çocukluk yıllarımın verdiği keyfi alamıyorum artık. O dönemlerde bayrama 15-20 gün kala başlardı hazırlıklar, alış-veriş kaçınılmazdı. Yepisyeni kıyafetler alır ve giyebilmek için bayramın gelmesini sabırsızlık ile beklerdik.

Keza televizyonda çıkan programlar da bayram heyecanlarımıza heyecan katardı.

O zamanın küçük nesilleri olarak itiraf etmeliyim ki büyüklerin eli öpüldüğünde çocukların cebine koyulan harçlıkların da etkisi vardı bu heyecanlı bekleyişlerde.

Keza küçükler büyüklerinin elini öper büyükler de küçükleri maddi açıdan biraz sevindirirlerdi. Bayramda el öpme ve harçlık toplama görevlerini başarı ile yerine getiren küçükler evlerinde günün hasılatını sayar ve bayramın mutluluğunu fazlası ile yaşarlardı.

Dediğimiz gibi kesinlikle sevgi ve saygı ortamının getirmiş olduğu bir huzur deryası idi o günlerde ramazanlar, bayramlar ve kandiller.

Bir de telefon trafiklerini kilitleyen, bayramlarda çocukların sevindirilmesinin sevap olduğu kadar, o günlerde de büyüklerin sevindirilmesinin ve ziyaret edilmesinin sevap olduğuna inandığımız kandil günlerimiz.

Maalesef aklımıza gelebildiğince ve yazabildiğimizce anmaya çalıştığımız o günler, her güzel şey gibi geride kaldı.

Sanırım biz büyüdük ve bizimle birlikte büyüdü, değişti dünyamız.

Biz büyüdükçe uzaklaştı dünyamız.

Değerlerimizin unutulduğu, sahip çıkmamız gereken örf adetlerimizin hiçe sayıldığı dünyamız biz büyüdükçe kirlendi.

Şimdilerde teknolojinin vermiş olduğu imkan ve rahatlık içerisinde hayata merhaba diyen ve büyüyen çocuklarımızın tam aksi imkansızlıkların hakim olduğu, çoğu evde televizyonun dahi olmadığı Türkiye’mizin çocuklarıydık biz.

Evimizde veyahut internet kafelerde bilgisayar oyunları oynarak değil, sokak köşelerinde, mahalle içlerinde cilli gazoz kapağı oynarak büyüyen nesilin çocuklarıyız biz.

Halı sahalarda futbol toplarına değil, çamurun üzerinde kames toplara vurarak büyüyen nesilin çocuklarıyız biz.

Velhasıl kelam; değerlerimize, örf adetlerimize ve bizi var eden milli duygularımıza çok daha sıkı bir şekilde sarılıp, sahip çıkabileceğimiz nice bayramlar görürüz  inşALLAH.

Anlamını yitirdiğini düşünen herkese inat; HAYIRLI BAYRAMLAR ÇOCUKLAR.

Unutmadan; çifte bayram yaşamaya, Atatürk Olimpiyat Stadına!

Saldır Beşiktaş!

Bayramda yüzümüzü güldür Beşiktaş!

 

Saygılar

Erkan Yıldız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir