Bizi bu iyimser kafalar mahvetti!

Futbol duygusallığın oyunu. Mantık ikinci planda olmasa ne bu kadar kafa yorulur üzerine, ne de bu kadar tutku, sevinç ve üzüntüden yıkım olur.
Mantığın geri planda kaldığı yerde ise aşırı iyimserlik, beklentilerin karşılanmaması ve derin hayal kırıklıklarına davetiye çıkarılır her zaman. Hele ki sistemli bir yapı kurmak yerine günübirlik kararlar ve kişilere göre değişen yapıları tercih eden idareciler, sık sık boşa çıkan vaadleriyle kendi koltuk keyiflerini geçici bir süre daha uzatırken milyonların duygularını ezip geçiverirler. İşin acı tarafı, daha sonra en büyük hedef tahtası da suçluyu arayan taraftarca, en baştakiler olur. Daha da kötüsü, çarpık kongre yapıları ve çatır çatır adam harcayan sistem yüzünden bu boş vaad ustaları kendileri istemedikçe kolay kolay iktidarlarından da olmazlar. Ülkeye bak, ülke futbolunu çöz kısaca.
Bu derdi tek yaşayan camia olmasak da tek derdimiz Beşiktaş olduğu için Önce Beşiktaş’ın ve Beşiktaşlının medet ummama listesini hatırlatalım istedim. Misal;
– Sergen 5 maç üst üste oynamaz, mutlaka sakatlanır veya formdan düşer
– Baki Mercimek yeryüzünde hiçbir üst düzey takımda oynayamaz
– Quaresma’ya o paraları Araplar bile zor verir, verim almak imkansızdır
– UEFA, PFDK, Yargıtay, hiçbir zaman hakkımızı ortaya koyamayız, Başka suçlular yüzünden biz mağdur ediliriz
– Hiçbir hakem aleyhimize karar verirken korkmaz
– Fener’in Cimbom’un başarısız olmuş eskileri Beşiktaş’ta da dikiş tutturamaz, faydalı olamaz
– Eneramo, dağıtmadığı savunma kalmasa da gol kralı olamaz, Almeida hiç olamaz
– Basket takımı 4. olursa öpüp başımıza koyabiliriz
– Yeni İnönü inşaatı bir senede bitmez
– Hentbolda Avrupa’da, diğer branşlarda bir süre daha Türkiye’de dahi başarı hayaldir
– Doğruları söylemek büyük cesaret ister ve Sayın Başkan’da bu meziyetler maalesef gelişmemiştir
– Y.D. bir kuruş hibe ederse 10 kuruş zarar vermiştir, o aile karşılıksız günahını vermez
– Devasa borçlar öyle 1-2 yılda bitmez
– Barcelona kadrosu da bizde olsa 4 sene üst üste şampiyon yaptırmazlar
– Kurban kesince sakatlıklar azalmaz, teknik ekip ve sağlık ekibi değişince azalır ki öyle oldu
– Altyapıdan her yıl 1-2 oyuncu çıksa mucizenin diğer adıdır

Bu listeye isteyen istediği eklemeleri yapabilir zira bu liste bitmez. Son olarak iyimser olmayı gerektirecek şeyler de yok değil. Meblağlar çok memnun etmese de önemli sponsorluk anlaşmaları, bir emek sonucu artan pazarlama gelirleri, yetenekli yerli oyuncularla doldurulan kadro ve ülkenin en iyi teknik direktörüyle şampiyonluğun en büyük adayı olduğumuz gerçeği. Bir de tabii ki bitmeyen sevgimiz.

Beşiktaş’ın başına daha çok musibetler gelecek elbet ama sevenleri bu kadar fazla oldukça hep yaşayacak. Yine de kötü günümüz iyi günümüzden muhtemelen hep bir fazla olacak, o yüzden sürekli her yapılanın doğru, her şeyin iyi olacağına inanmaktan vazgeçelim ki gerçekçi olalım, temel sorunların üstüne gidelim ve düzeltebilelim. Her şeye alkış ileri götürmez, sadece birilerinin düzenini devam ettirmeye yarar. Bu yıl bana göre tek iyimser kalmamız gereken nokta futbol A takımın şampiyonluk hedefi. Onun dışında bir şeylerin düzeleceğine ve eskisinden güzel olacağına inanmak güç ve altı boş. Her şeye rağmen en güzel günler ve en büyük başarılar Önce Beşiktaş’ın olsun!

 

 

 

Çağrı Göksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir