Burak Gür 2014 Beşiktaş İdari ve Mali Kongresi Konuşma Metni

Sayın Divan Kurulu, Kongre Başkanlık Heyeti, sayın Başkan ve Yönetim Kurulu, değerli kongre üyeleri ve Büyük Beşiktaş Taraftarı,

Öncelikle hayata gözlerini yumduktan sonraki ilk kongremizde Onursal Başkanımız Süleyman Seba’ya tekrardan Allah’tan rahmet dilerken, onun yolundan yürüyenler olarak, kendisinin bize öğütlediği gibi gururla söylüyoruz ki ‘’kimsenin adamı olmayacağız!’’.

Heyecanla yükselişini gözlemlediğimiz stadımızın yeni sezona yetişeceğine inanmak istiyor ancak kamuoyunda gereksiz beklenti yaratan mucize tarihler verilmesinin artık sonlanmasını öneriyoruz. İki yıldan sonraki gecikmiş her günün getireceği mali kayıpları ise biliyor, hiçbir mazereti kabul edemiyoruz. Açık tüzük ihlalleriyle toplu üye yapılan, toplu aidat yatırılan insanlara prim verilirken, benim gibi 20’li yaşlarında olup, kendi emeğiyle kulübe üye olmuş gençlere kulak verilmesini bekliyoruz. Tüzüğümüzde ‘’başvurular, başvuru tarihinden itibaren en geç otuz gün içinde karara bağlanır ve ilgili kişiye iletilir’’ maddesi yer almasına rağmen bağımsız üye adaylarının yine tüzüğe aykırı olarak 1 yıldır kapıda bekletilmesini kabullenemiyoruz. Hedef 100.000 üye dedildikten sonra yeni üye başvurularının kabul edilmemesi hangi akla, hangi mantığa sığmaktadır ?! Beşiktaş’ı branş ayırt etmeden İstanbul’da deplasmanda destekleyen Taraftarı kulübüne üye olmak istiyor ve bundan birileri korkuyorsa burada büyük bir yanlış vardır. Beşiktaşlılık kontrolü için gerekirse retina taramasından geçmeyi de kabul ediyoruz !

Bugün gelinen noktada Beşiktaş, taraftarından uzaklaştırılmıştır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde Taraftardan Sorumlu Yönetici’nin kulüp içindeki görevi nedir ? Taraftardan Sorumlu Yönetici’miz taraftarla bir kez iletişime geçmiş midir ? Beşiktaş Taraftarı’nın geçen yılki fenerbahçe maçından süregelen passolig’e karşı duruşu ortadayken tüm Yönetim Kurulu’na soruyorum, ‘’sene başında oynanan Avrupa maçlarında passolig ile passoligsiz biletler arasında 20 lirayı bulan farklar vardı, evet yasalar gereği passolig’i uygulama mecburiyetiniz var, peki Avrupa maçlarında bu farkları uygulayarak insanları passolig almaya teşvik etmeye mecburiyetiniz var mıydı ? Evet biliyoruz yasalar var, ama yasalar değişmez ibaresi yok ! Gerektiğinde anayasa bile değişmiyor mu ? Beşiktaş Taraftarı’nın başkanından ve yönetiminden istediği, dünyada başka örneğine rastlamadığımız bu passolig sistemine karşı durup, kaldırılması için kulis yapmalarıdır. Beşiktaşlılık duruşu bunu gerektirir !

Belçika’daki Club Brugge maçı deplasman tribünü biletleri neden Beşiktaş Taraftarı’na satışa sunulmayıp, yalnızca Jolly Tur’a ve bazı derneklere verilmiştir ? Birilerinin gözünde dernekler diğerlerinden daha fazla mı Beşiktaşlıdır ? Jolly Tur’la yapılan anlaşmalar satışa çıkacak tüm biletleri mi kapsamaktadır ? Ayrılan kontenjan az olsa dahi ona göre bir oranlama yapılıp her maçta olduğu gibi taraftara da bilet satışa sunmak hiç de zor değildi ! Beşiktaşlı bir yöneticinin kulüple doğrudan ticari ilişkiye girmesinin getirdiği sıkıntıları bu olayda hep beraber yaşadık. Gerekli derslerin alındığını umuyoruz. Ayrıca yine bu konuyla ilgili sosyal medyadan görüşlerini belirten, aynı zamanda kongre üyesi bir taraftarımızın, konuyla ilişkili bir yöneticimizin babası tarafından, telefonla aranarak tehdit edilmesini de unutmayacağız!

Sayın Fikret Orman geçen ay yaptığı konuşmada Reza Zarrab olayından bahsederken ‘’ben göreve geldiğim dönemde suçu ispatlanmamış Beşiktaşlı paşalarımızı da Silivri Cezaevi’nde ziyaret ettim’’ demişti. Ben de herkesin önünde soruyorum, Çağlayan’da da suçu ispatlanmamış taraftarlarımız Çarşı Davası’nda yargılanırken onları neden görmezden geldiniz ?! Yönetim Kurulu’muz bugüne dek bu konuyla ilgili neden bir tek açıklama dahi yapmadı ? Madem Beşiktaş Taraftarı Çarşı’ya karşı böyle bir tavır takınıyorsunuz, o zaman Kartal Yuvalarında neden Çarşı ürünleri satılıyor ?!

Konuşmamın sonunda geçtiğimiz Kasım’da bir yöneticimizin yapmış olduğu bir açıklamaya değineceğim. Sayın Metin Albayrak ‘’Gezi Parkı’na katılan kişilerin üyelik başvurularının dondurulduğunu’’ söylemişti. Gerekçe olarak Beşiktaş siyasete karışamaz demişsiniz, Beşiktaş Jimnastik Kulübü’ne üye olmak için bir insanoğlunun siyasi bir görüşü olmaması mı gereklidir ? İnsanların kendi yaşamlarında yaptıkları şeyleri belirlemek size mi kalmıştır ? Siz bu açıklamayı yaparak aslında siyasetin ta kendisini yapıyorsunuz ! Bilindiği üzere Gezi Parkı’na katılanlar ceza almamıştır, kimleri elediyseniz derhal onaylayın ve tüzük ihlali yapmaktan vazgeçin ! Ayrıca bu kulübün içinde siyaset yapan birileri varsa onlar da zamanında stat inşaatına bir takım siyasiler hakkında pankart asma cürretini kendinde bulan kişilerdir. Beşiktaş Taraftarı her zaman olduğu gibi haksızlığın karşısında durmaya devam edecektir. Haksızlığın olduğu yerde, elbet Beşiktaş Taraftarı’nı göreceksiniz !

Geçen yıl bu zamanlar kongrenin sonunda da belirttiğimiz gibi kimsenin unutmaması gerekir ki ‘’BEŞİKTAŞ’IN SAHİBİ TARAFTARIDIR!’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir