Camiaya Mektubumuzdur

1- Beşiktaş için mecburi istikamet yönü kulübün her anlamda kurumsallaşmasıdır. Geçici dönemlerle seçilen ve devasa bütçeleri gerçek anlamda hesap vermeksizin yöneten yönetici- başkan sisteminin, geleceğe dair strateji üretmek yerine günü kurtararak idare eden, sadece sıcak para kaynağı olarak görev alırken kendi hatalı kararlarıyla kulübü kendine borçlandıran sistemin yerine, pazarlama organizasyonu, taraftar ilişkileri, sponsorluk anlaşmaları, bilişim teknolojileri, oyuncu transferleri, gayri menkul ve diğer ticari gelir giderlerin yönetilmesi profesyonel bir yapıya, hem tecrübeli hem de genç ve dinamik Beşiktaşlı beyinlere teslim edilmelidir.

2- Denetleme, hesap sorma mekanizmasının geliştirildiği, bilançolarda şeffaflığın tam olarak sağlandığı, yetki dışı borçlanmanın önlendiği, sahte veya bedava üyeliklerin engellendiği, üyelik ücretlerinin düşürülerek yıllık aidatın artırıldığı, böylece daha çok halka inerken her sene önemli bir mali kaynağın sağlandığı, toplu aidat yatırma devrini kapatacak tüzük, yeni kongre öncesi hayata geçirilmelidir.

3- Fulya’nın %67-%33 hesabının nasıl tam tersine çevrilerek küçük kulelere mahkum olunduğu, Beşiktaş’a dair hiçbir işaretin bu binalarda şampiyonlukta dahi bulunmadığı ve ek katlarla müteahhit firmanın elde ettiği ek rantın hesabı verilmelidir.

4- Artık pahalı transfer döneminin sonuna gelindiği, Beşiktaş’ın öz kaynak düzeninin eseri olduğu hatırlanmalıdır. Maliyeti yüksek oyunculardan kurtulmalı, futbolcu giderleri yıllık cironun %40-50 seviyesini geçmemelidir.

5- Sponsorlarla ilişkiler artırılarak devam ettirilmeli, özellikle profesyonelliğe geçiş sürecinde çeşitli iş ortaklıkları kurularak tecrübelerinden faydalanılmalı, ancak bunun anlamı asla ve asla Beşiktaş isminin kiralanması şeklinde algılanmamalıdır.

6- Deprem riskiyle karşı karşıya ve maç günleri dışında gelir getirmekten uzak, dünyanın en güzel konumlarından birinde yerleşmiş stadımız, alışılagelen atmosferinden uzaklaştırılmadan ve sahip olduğumuz ilk stadyuma ithafen Şeref Bey adıyla yeniden inşa edilmeli, isim hakkıyla değil belli bir süre gelir ortaklığı modeliyle finanse edilmelidir.

7- Günlük geçici skorlarla oyalanmayı bırakıp bu camia kendi ayakları üstünde nasıl durur, nasıl büyüyerek ve gelenekleriyle yaşar, asıl görevimiz taraftar olarak bunu dert etmektir.

8- Rakiplerimizin büyük aşama kaydettiği, taraftar kartı konusunda daha fazla geç kalınmamalı, gerekli yatırımla altyapının kurularak, Taraftar Kimlik Kartı uygulamasına geçilmelidir. Bu sayede her bir taraftarın alış verişleri, değişen satın alma eğilimleri, beklentileri tespit edilerek kendine özel promosyonlarla kulübe bağlığı ve katkısı artırma yoluna gidilmelidir.

9- Amatör branşlar yük olarak görülmemeli, futbol dışı kaynaklardan önemi bir miktar buraya aktarılmalıdır.

10- Beşiktaş TV faaliyete geçirilerek profesyonel bir yapıya kavuşturulmalı, özellikle amatör branşlara taraftarın ilgisini artırıcı faaliyetlerde önemli bir rol oynamalıdır.

Saygılarımızla

Camiaya Mektubumuzdur” için 3 yorum

  1. O zaman sizde belli kişiler seçip yönetime girip bir şeyleri düzeltmeye çalışın, böyle bende yazıyorum oturduğum yerden.

    1. İnşallah, o da olacak elbet ki ömrümüz bir şeyleri düzeltmeye çalışmakla geçiyor bu kulüp için.

    2. biz oturduğumuz yerden yazmakla kalmayıp ürettiğimiz projelerin hayata geçirilmesi için bu platformdayız zaten. yoksa 40 tane site varken 41.sine ne hacet değilmi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir