Derbide neden tedbir yerine teşvik vardı?

derbiYine çok isteyip de futbol konuşamadığımız bir derbi geride kaldı. Kıracağımız olimpiyat rekoru dışında sıradan bir maç günü sanıyorduk oysa ki biz o günü, milyonlarca futbol seyircisi olarak. Kapı kırmanın, içeri atlamanın bu kadar kolay olacağını bilse 80.000 kişi kombine ve bilet almaya gerek duyar mıydı, orası meçhul.

İşin özü, ne saha dışında doğru dürüst bir arama, ne de saha içinde bir polis kordonu, herhangi bir güvenlik tedbiri görmedik o gün. Zaten komplo teorileriyle yaşayan bir milletiz, Fıratın müthiş şovuna tanık olduktan sonra sahaya girmenin de en az tribüne girmek kadar kolay olduğuna şahit olunca insan huylanmadan edemiyor.

Kabulümüzdür, maçın son dakikalarına acayip iki golle mağlup girmenin yarattığı hayal kırıklığı ve rakibin alışılageldik çamurlukları hepimizi çıldırtıp ‘Ya Allah Bismillah’ sesleriyle sahaya inenlere köstek yerine destek olmamızı getirdi. Lakin her şey bitip de kabustan uyandığımızda kulüpçe cezaları yine kucakta, Beşiktaşlıları gözaltında, hatta olaylarla ilgisi dahi olmayan hem Beşiktaşlı hem diğer takımlı tribüncüleri ters kelepçe görünce ‘Nasıl bir tezgahtır bu?’ sorusu aklımıza gelebildi.

Taraftar yine festival yapayım diye geldiği yerde canavarlaştırıldıktan hemen sonra örgüt davası adı altında, daha önce herhangi bir maçta herhangi bir sebeple ceza almış ellerinin altındaki insanları, nedense şafak operasyonu yaparak itibarsızlaştırmaya, günah keçisi ilan etmeye çalışanlar hem kendi başarısızlıklarını örtmek hem de Türkiye’nin gerçek gündemini saptırmak amacında olmasınlar? Bu arada sağolsun ezeli belalımız Vatan gazetesi başta, tetikçiler de hedef gösterme yarışına girişmiş durumda.

Takım bunları atlatır, 4 maçı seyircili veya seyircisiz en az hasarla geçer, çalkantılı ve iyice kırılgan hale gelen rakiplere karşı birkaç adım öne geçeriz kısa sürede, sorun değil. Ancak sabaha karşı ailesinin, çoluğunun çocuğunun yanından alınan bütün taraftarlar nasıl atlatır bütün bu suçlamaları, adalet arayışı nasıl sonuçlanır, kestirmek güç.

Herkes bilsin ki bu tutum içimize sinmemiştir,

Başta Alen Markaryan olmak üzere bütün suçlananlara acil adalet diliyor ve bunu hemen şimdi istiyoruz!

Her şeyden ÖNCE BEŞİKTAŞ diyenlere ve tüm futbolseverlere saygılarımızla.

Çağrı Göksel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir