Fon Peşkeşi Devam Ediyor

9 Ağustos 2011’de gönderdiğimiz yazıyı son Almeida transferi sonucu revize edip tekrar Denetleme Kurulu Başkanlığına elden teslim ediyoruz

BEŞİKTAŞ JİMNASTİK KULÜBÜ DENETLEME KURULU BAŞKANLIĞINA,

Konu: Necip Uysal, Muhammed Demirci ve Atınç Nukan’ın yarı haklarının Yatırım Şirketi (Fon)’a devri ve Hugo Almeida transferinde oluşabilecek muhtemel zarar senaryosu

Bildiğiniz gibi, gerek yargı gerek TFF inceleme sürecinde üstüne atılan suçlardan bir an önce kurtulmaya, yeniden spora, kendi iç işlerine, stat projesi ve içinde bulunduğu mali darboğazdan çıkma çalışmalarına geri dönmeyi arzu eden camiamız diğer yandan başka gündemlerle meşgul olmaktadır. Bunlardan taraftarı en çok sarsanı şüphesiz kendi evladı gibi baktığı, sayelerinde yeniden bir ekol yaratılmasının hayal edildiği, futbolcu ithalatına dayalı sistemden, öz kaynaktan beslenen ve hem kısa hem de uzun vadede başarıyı getirecek sisteme geçişin adımları olarak gördüğü genç futbolcularından üçünün sürekli alış veriş halinde bulunulan bir fon şirketine yarı haklarının devredilmek üzere olduğu haberleri olmuştur.
Yine basına yansıdığı (başta BJK Yönetim Kurulu Başkanı’nın sahibi olduğu gazetede) ve yalanlanmadığı şekliyle bu anlaşmadan kulübe belli bir meblağın peşinen ödeneceği, ancak diğer fon yöntemiyle yapılan transferlerde görüldüğü gibi oyuncular belli bir süre dahilinde transfer olamazsa bu meblağın banka faizinden yüksek bir faizle yatırımı yapan fon şirketine geri ödeneceği bilinmektedir. Burada sorulması gereken soruları, Beşiktaş’ın sigortası olarak gördüğümüz kurulunuzun sormasını bekliyoruz.
Her ne kadar A.Ş. ve Derneğin Genel Kurulları ayrı yapılıyor olsa da ve BJK Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin denetimi bağımsız denetim kurumlarınca yapılıyor ve futbol gelir ve giderleri A.Ş. bünyesinde bulunuyor olsa da, BJK Derneğinin denetim kurulundaki iki üyenin aynı zamanda A.Ş.’nin de denetiminde görev almasından ve %62,5 oranında (Kulüp nakde sıkıştıkça maalesef sürekli düşen oranlarda) BJK Derneğinin A.Ş.’de pay sahibi olmasından dolayı şirketin zararına olabilecek faaliyetlerden dolaylı olarak sorumlu olduğunuzu hatırlatmak isteriz. Del Bosque davasında göz göre göre yaşatılan zararın tekrarlanmaması kulübümüzün geleceği için çok fazla önem arz etmektedir. Bu çerçevede;
1- Dünyada kendi alt yapısından yetişen oyuncularının bu tip bir sistemle, banka faizinden yüksek bir kredi karşılığı %50 haklarını devreden bir büyük kulüp örneği mevcut mudur? (Güney Amerika’daki paravan kulüpler hariç)
2- Aynı şirketin daha önceki benzer yatırımlarında bu oranların (Örneğin Porto’da) %5-15 seviyesinde kaldığı görülmekteyken BJK Yönetim Kurulu neden bu zorlu süreçte yangından mal kaçırır gibi kendi yetiştirdiği evlatlarının üzerinden çok büyük bir payı sıfır riskiyle bir şirkete devretmektedir?
3- Bu üç fidanın artık hayallerini Beşiktaş formasıyla şampiyonluklar yaşamak, kaptanlık yapmak yerine bir an önce kendini Avrupa’ya pazarlamak süslemeyecek midir? Bu zihniyetteki oyunculardan ne gibi bir verim alınabileceği düşünülmüş müdür?
4- Beşiktaş’ı bugün 108. yılını kutlayan bir camia haline getiren, Beşiktaşlılık kültürüyle kendi oyuncusunu yetiştiren, bu kültür üzerinden dürüst oyun, şerefi ve hakkıyla kazanmak, yenildiğinde bile mağrur olabilmek gibi mesajları gerek taraftarına gerek topluma veren misyonu, yetenekli oyuncu yetiştirip ilk iyi teklifte aracılara çok yüksek komisyonlar ödeyerek evlatlarını pazarlamaya doğru bir evrilmeye mi maruz kalmıştır?
5- Müthiş bir pazarlama becerisiyle evlatlarımızı ederinden %100’den fazla bir paraya transfer edemedikçe maddi anlamda da hiçbir şey kazandırmayacak bu anlamsız ve hepimizi ciddi şekilde yaralayan ticaretin her anlamda sorgulanması ve açıkçası engellenmesi bugün Beşiktaş’ın kişilere bağlı değil kurumsal ve denetlenebilir bir kulüp olduğunu yeniden hatırlatacaktır.
6- Yine SPK’dan önce gizlenen, daha sonra basına yansıyan anlaşmanın gizlenmesinin ceza olarak kulübe döndüğü Portekizli futbolcu Hugo Almeida transferinde, oyuncunun satışı tercihine gidilmediği takdirde haklarının yaklaşık %30’luk bir faizle BJK Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye geçeceği yalanlanmamışken, şu an Basın Sözcümüz Sn. Mete Düren’in de deklare ettiği şekilde yürütülen pazarlıklar ne anlama gelmektedir? Hali hazırda kulübünde kaldığı takdirde 2.6 milyon Euro’ya devralınabilecek oyuncu için söz konusu Yatırım Şirketine 4-8 milyon Euro arası bir bedel teklif edildiği yazılmaktadır ve bunun mantığı hiçbir şekilde izah edilememektedir. Bu tip bir anlaşma yapılırsa yine Borsaya kote bir şirketin açıkça zarara uğratıldığını söylemek ne kadar yanlış olabilir?
gibi hususlarda kulüp içi denetim mekanizmalarının çalıştırılması için aşağıda adı ve imzası olan kongre üyeleri olarak gereğini arz ederiz. Aksi takdirde aynı zamanda BJKAS hisse senedi sahipleri olarak SPK nezdinde başvuru hakkımızın saklı olduğunu bilmenizi isteriz.

Saygılarımızla,
Her şeyden Önce Beşiktaş diyen kongre üyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir