Kartal Yuvaları Batıyor Farkında mısınız?

Koca yürekli Beşiktaşlıların açtığı Kartal Yuvaları bir bir kapanmakta ! Kartal Yuvası açmak için 50bin $ ödeyen büyük ümitler besleyen kulübün gelirinde benimde tuzum olsun diyen girişimci Beşiktaşlılar bir bir batıyor !
Kulübün ürün çıkarmaması , çıkan ürünlerin az sayılı olması ,biten ürünlerin gerisinin gelmemesi , geleceği görememek , ürünlerin kalitesiz oluşları , mağaza açımındaki stratejik hatalar , gündemi takip edememek gibi nedenlerle mağazalar kapanmakta ..
Bayrampaşa , Bağdat Caddesi , Metrocity , Köyiçi derken şimdi de Üsküdar’daki mağaza kapandı.

Geçen sene şampiyonluk geliyorum derken bayrak çıkaramayıp kendi oyuncularına bile korsan ürün veren yönetim yeni sezon başlarken yeteri kadar forma çıkaramayınca büyük gelirden oldu.En büyük forma satışının sezon başında olduğunu düşünürsek az sayıda ürün çıkarıp kısa sürede tüketince ürünlerin arkası anca 1 ay sonra gelince büyük gelirden olduk.Bu süre zarfında korsanların çıkması hatta işi iyice abartıp stadın önünde satılması bile silkelenmeyi sağlayamadı.
Guti transfer edildiğinde çıkarılan ürünlerin hatalı olması ve geri toplatılması nedeniyle Guti üzerinden ürün satamadık.Bu ürünler üretime geçilmeden önce hiç mi kontrol edilmiyor merak konusu !

Yıllardır aynı şeyleri söylemekten dilimizde tüy bitti ama bir türlü kartal yuvalarına el atılmadı.Kartal yuvalarından sorumlu pazarlama departmanı profesyonelleşmeden bu işin yürümeyeceği gün gibi ortadayken çocukların bile güldüğü daha önce ciromuz şu kadardı artık bu kadar , taraftar ürün almıyor , ürünlerimiz kaliteli gibi bahaneler yemiyor !
Acilen Kartal Yuvaları için reform şart ! Bunun için ,

-Ya kulüp vizyon geliştirecek ya da bu iş profesyonellere teslim edilecek.Kulübün pazarlama departmanının 5 kişiyle yürümeyeceğini gerçeğinin görülmesi gerekmekte.Bunun bir ekip çalışması olduğunu anlanmalı ve sağlam bir ekip kurulmalı.
-Bu ekibin parçası olarak pazar araştırması için bir pr şirketiyle anlaşmalı
-Tedarikçiler değiştirmeli ya da kaliteli ürün üretmeleri sağlamalı.Eskidenmiş o 5 e üretip 50 e satma artık rekabet üst düzeyde 15 e üretip 45 e satmalı hatta daha az kar etme daha çok satma ilke edinilmeli.
-Profesyonel bir tasarımcı bulup gündelik hayatta giyilebilecek ürünlere de yönelinmeli.Taraftar kot , kazak , gömlek alırken ilk önce kartal yuvasına gelmeli.Kartal yuvası ürünlerinin maç günleri dışında da kullanılabilecek ürünler olduğu lanse edilmeli.Gerekirse sezon ürünlerinde kampanya yapılmalı.2 Sezon önceki şampiyonluk + kupa ürünlerini indirim adı altında kakalamaya çalışılmamalı.19.03 indirimi adı altında elde kalanları değil sezon ürünlerini satma eğilimine girilmeli.
-Korsan ürünle ciddi mücadele edilmeli maç günü stadın altındaki kartal yuvası önünde ve stadın içinde korsan forma sattırılmamalı !
-Maç günü 1 forma – Thirt almak için içeri giren müşteriyi 1 saat sırada bekletmemeli gerekirse ekspres kasa gerekirse ürün başında ödeme sistemine geçilmeli.
-Eski sezon ürünleri outlet mağazalar yaratıp oralarda satılmalı.
-Ürünlerde çeşitlenmeye gidilmeli gündemdeki ürünler takip edilip anında üretilip mağazalara sunulmalı.Yaz gelmeden t-shirtler kış gelmeden yağmurluklar raflarda olmalı.
-Dünya yıldızlarını transfer ederken ürünlerini hazırlatmalı adam İstanbul’a indiğinde ürünleri mağazalarda olmalı.
-Bu ürünleri o futbolcuların ülkelerinde pazarlama yoluna gidilmeli ürünlerin y.dışına satılmasının önünü açıp uygun yolla gönderilmesi için kargo şirketiyle anlaşmalı.
-Maç öncesi değil ama maç sonrası oyuncuların üzerlerinde farklı ürünler olması sağlanmalı ki maç sonu röportajlarda ürünlerin gizli reklamını yapılmalı.Hatırlatırım ki bir maçta Mustafa Denizli bir sweat giymişti ve ertesi gün o ürün yok satmıştı.
-Günümüz pazarlama stratejileri arasında olan private shopping sitelerine (markafoni , limango , trendyol vb.) girilmeli.
-Mağaza açımında daha önce o semtte açılmış mağaza varsa mağaza sayısı artacak diye yeni mağazaya izin verilmemeli eski ve yeni yatırımcıyı korunmalı.Bu mağazaların müşteriye yaklaşımını hizmet kalitesini ölçmek için gizli müşteri kılığına girilmeli.
-Gündemdeki dizi , sinema filmlerine reklam verilmeli ya da senaristle ortak yol bulup oyuncuların kartal yuvası ürünü giymesini ya da kartal yuvasına girmesi sağlanmalı
-Üniversitelere kartal yuvası araçları gitmeli ve o güne özel %30 indirimli ürün satılmalı !
-Orijinal ürün alımını cazip kılacak futbolcuyla tanışma , yemek , idmana çıkma ya da deplasmana aynı uçakta gitme gibi kampanyalar düzenlenmeli
– Kombinesi olan taraftara gelecek sezon kombinesinde %5 indirim yapılmalı ya da yeni sezon forması alınırken kart geri alınıp %15 indirim sağlanmalı
– Ürün kombineleri yapılmalı mesela sezon başında çıkmış olan 4 formayı birden alan koleksiyonerler için 1 forma ücretsiz verilmeli ya da 200 liralık ürün alana anında %10 indirim yapılmalı.
– Derbi galibiyetleri sonrası futbolcu formaları açık arttırma ile satılmalı
– Sosyal Medya etkin olarak kullanılmalı ürün tanıtımı pazarlanması bu yollarla da yapılmalı.

gibi daha bir çok öneri sunabilirim..

Kartal yuvalarının para basması her şeyden önce istek işidir.Eğer istenirse bu mağazalar çok güzel ürün satar.Bu taraftarda üstüne düşeni yapar ama şu anki işleyişle biraz zor..
Demirören döneminde doğrudur kartal yuvaları ileri gitmiştir ama gündemin çokta gerisindedir bunu da kabul etmek gerekir.
Acilen Kartal Yuvaları için gerekli girişimde bulunup kanayan yarayı durdurmak boynunuzun borcudur.

Kartal Yuvaları Batıyor Farkında mısınız?” için 15 yorum

 1. bu yazılanlarsa kesınlıkle katılıyorum artık yönetımımız bu işi profesyonel insanların ellerine bırakmalı kartal yuvası sitesi de acilen yenilenmeli

  saygılar

 2. Bu konuyla ilgili ben de daha evvelden kulübe bir mail atmıştım. hemen hemen aynı görüşleri paylaşıyoruz. şahsen ben de daha güzel bir web sitesi, efektif bir online satış bekliyorum. Private shopping fikri gerçekten güzel, istanbul’un diğer 2 takımı da bu yolu izledi, ve çok çok büyük gelirler olmasa da ellerindeki stok fazlalarını temizlediler. Ben şahsen Ankara’da yaşadığım ve fazla maça gidemediğim için forma almıyorum, ama spor salonuna giderken ve haftasonları sabah dışarı çıktığımda giyebileceğim ürünleri tercih ediyorum. ayrıca dergi üyeliğim var. Ama ürünler gereksiz fazlalıkta yazılı, resimli ve sadelikten uzak. Bu kadar güzel renkleri satamıyoruz. Adidas ürünlerini pazarlayamıyoruz. Konuda bayern münih, st.pauli gibi takımların internet sitelerini ve cirolarını mutlaka takip etmişsinizdir. inanılmaz bir gelir kaynağı kulüplere. Türkiye böylesine bir tekstil cennetiyken, bizim kartal yuvalarının da hali içler acısı. Ürünler müşteri segmentlerine ayırılmalı, fiyat tarifeleri belirlenmeli, ve hedefler de buna göre yapılmalıdır. Bu şekilde istenilen satış rakamları elde edilebilir. İlkokula giden bir çocuğa beşiktaş defteri, İş adamına da Beşiktaş dolmakalemi, özel üretim saatleri satabiliyorsanız, işte gerçekten dünya kulübü oldunuz demektir. Bana göre önümüzdeki yıl için daha az baskılı,”Black Eagle”, “Eagles fly high” gibi gereksiz yazılardan uzak bir kreasyon yakalanmalı, “Gücüne güç katmaya geldik”, “Övünmek gibi olmasın, biz KaraKartallıyız” gibi tribünlerin hemen hemen hepsinin ezbere bildiği ve benimsediği tezahüratların derhal üretime geçmesidir.

 3. kesinlikle bu yazılanların hepsi doğru,peki bunca yazılan şeyi koskoca beşiktaş yönetiminin içinde bulunanlar düşünemiyorlarmı,bu insanlar profesyonel yöneticiler ve keza çalıştırdıkları insanlar. peki kendi şirketlerindedemi aynı sistemi uyguluyorlar yoksa daha farklı stratejilermi kullanıyorlar en merak ettiğim konuların başında bu geliyor.yazık hakikaten yazık bir beşiktaş taraftarı olarak yıllardır hep avrupa takımlarının formalarına ve diğer malzemelerine imrenerek bakmışımdır ve herkesinde böyle düşündüğüne eminim bu sene adidasın çıkartmış olduğu formaların hiçbirini beğenmedim ama sırf beşiktaş para kazansın diye forma aldım ama lütfen rica ediyorum belkide tüm beşiktaşlılarda benimle aynı fikirde olacaklar formalarımızın desen ve hatta radikal kararlarla daha farklı renk tonlarındada olmasını istiyorum sarı kırmızı gri mor ve lacivertin dışında aynı şekilde diğer giyim ve aksesuarlarda olabilir bu zor birşey değil yetrki iş ciddiye alınsın örnek barcelona,psg,mu,ajax,r.madrid vb gibi……

 4. Ürünlerimiz gerçekten çekici değil, bütün ürünler bol ve oyuncak gibi sade ve günlük giyilebilecek modellere ihtiyaç var.

 5. Evet bu zaıda yazanların hepsi dogru.Ayrıca birde söyle bir önerim olacak kartal yuvasına ait olan tır macların deplasmanda oynayacak olduğumuz maclardan bir hafta once o ile gidip orada ürün satısına baslaması gerekir genellikle insanlar anadoluda macların oynanacagı hafta forma vs almayı tercih ediyorlar bu sırada ya korsan urun alıyorlar yada stat cevresınden ufak tefek seyler almakla yetınıyorlar eger tır macın oynaancagı hafta o ilde olursa satıslarda buyuk bır artıs olacaktır bır sonrakı haftada dıger ıllerı gezebılır ayrıca daha ıyı reklam yapılması gerekır

 6. satış elemanları çok bilgisiz ayrıca yeteri kadar ilgilenilmiyor geçen stadın altındaki mağazaya gittim hiç kimse ilgilenmedi

 7. eger köyiçindeki magaza kapanabiliyorsa sözün bittigi yerdeyiz yazık diyorum yazıkkkkkkk….gidin bir fenerium magazalarına bakın da biraz feyz alın biz ölümüne beşiktaşlıyız parasına değil…

 8. ürünlerde çeşit yok hep aynı şeyler çeşit olsada gunluk gıyılecek ürünler deil. bir ürün üstünde cok buyuk kartal resmi. mesela gömlek yakasında kucuk bır kartal gıbı gunluk gıyılecek seyler olmalı. saatlere bakıyorum bır tane albenısı olan saat yok, tasarımcılar degısmelı bence

 9. kartal yuıvasının şu anda en çok mağaza olan firma olması gerekirken neden batıcağını yada neden battığını hepimiz biliyoruz

 10. Tebrik ediyorum cok dogru tespitlerde bulunmussun yönetim bu konuda cok aciz.Q7 geldi ta ben forma icin ankara`da 2 gün bekledim kendim şanlıurfa`da yasıyorum her yılda lisanlı ürünümü alıyorum. Sunuda Söylemek istiyorum Su KartalYuvası tırı neden dogu illerine gelmiyor herkes bekliyor ama takip ediyoruz ya aydında yada muglada yada edirnede nasıl hizmettir bu doguda batıdan daha fazla Beşiktaş`lı var…

 11. arkadaşlar tasarımcı ve tekstilden anlayan bir yönetici gelmedikçe ve profesyoneller yönetmedikçe batar tabi izmir store da yüzünüze küfredercesine bakan bir görevli var mağazaya girmeye korkuyorsunuz bırakın ürün satmayı nerdeyse alanı dövecekler

 12. ürünler görsellik açısından çok kötü.. bazıları o kadar kötü ki sadece Beşiktaş arması olduğu için giyilir. çıplak bi insana bedava versen giyilmeyecek ürünler var. kesinlikle hiçbir yaş grubuna hitap etmiyor ürünler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir