Samet Aybaba

Sezon başına dönecek olursak, teknik direktör arayışında olan yönetimimiz Rıza Çalımbay ile masaya oturuyor ve 2 kez anlaşmış olmasına rağmen Sven Goran Eriksson ile de eş zamanlı görüşmeler yapıp bir de ön protokol imzalıyordu. Bu esnada sözle anlaşılan Rıza Çalımbay ve Sven Goran Eriksson’dan bir anda vazgeçilip, ibre kapalı kapılar ardında Samet Aybaba’ya dönüyor ve görüşülüp anlaşma sağlanıyordu. Bu anlaşma sonrası, daha önce imza attırılan Sven Goran Eriksson’a ise imza bedeli olarak belirli bir miktar para ödeniyor ve Feda sezonuna gerçekleşmeyen transfere para ödemek zorunda kalarak başlanıyordu.

Rıza Çalımbay ile anlaşılmış olmasına rağmen sebepsiz bir şekilde vazgeçilişi, Sven Goran Eriksson’a ise İstanbul`a dahi gelmeden ödeme yapmak durumunda kalınması gibi hata içeren durumların varlığı ile birlikte Samet Aybaba ismi camiada o dönem içerisinde tepki aldı. Samet Aybaba ismine o dönem içerisinde tepki verenlerden birisi olarak kendisi hakkındaki düşüncelerimin kesinlikle son haftalarda yaşanan düşüşle alakası olmadığını, genel manada düşüncelerimin zaten bu doğrultuda olduğunu belirtmek isterim.

Göreve başlamadan önceki söylemleri ile göreve başladıktan sonraki icraatları karşılaştırıldığı zaman Quaresma konusunda net bir şekilde kendisi ile çelişmiş ve Beşiktaş serüvenine bırakmış olduğu bu çelişkili imaj ile başlamıştır. Kaldı ki Beşiktaş taraftarının bulunduğu makama saygısı dolayısı ile tribünlerden fazla bir tepki almamıştır.

Sezonun ilk yarısında takımda işler yolunda gidince aslında hataların da üstü örtülüyor ve ufak tefek yanlışlar görmezden geliniyordu. Samet Aybaba her alınan galibiyet sonrası kameralar karşısına geçip “Biz” ifadelerini kullanarak “Bu takım bizim eserimiz” imajını veriyor ve aklına gelen her fırsatta ise takımının yeterli olduğunu ve transfere gerek olmadığını savunuyordu. Dediğim gibi birtakım yanlış ifadeler, gereksiz demeçler takımın iyi gitmesi sonucu sümen altı ediliyor görmezden geliniyordu.

Ligin ikinci yarısı ile birlikte başlayan düşüş Samet Aybaba’yı da bir şekilde değiştiriyor, her maç sonrası verdiği demeçler ile futbolcularını eleştiriyor ve galibiyetlerde ifade edilen “Biz” ortadan kalkıyordu. Her mağlubiyetin sonunda futbolcular eleştiriliyor ve mağlubiyetlerden sorumlu olarak sahadaki isimler gösteriliyordu. Kimi zaman Fernandes, kimi zaman Ersan hatta sakat olduğu için sahaya çıkamayan Almeida bile bu durumdan nasibini alıyordu. Aynı zamanda sakatlıkların da etkili olduğu “Takımımız yetersiz” demeçleri başlıyor ve özellikle sol bek konusunda dert yanan Samet Aybaba, oysa ki sol bek için Gökhan Süzen’i isteyen ve getiren kendisi idi.

Buraya kadarki kısımlarda bile gerekli tepkiyi ben dahil hiç kimseden almadı Samet Aybaba. Taraftar takıma inandı, halen daha inanmaya devam ediyor.

Fakat son olarak Oğuzhan Özyakup hakkında yapmış olduğu açıklamalara gelince;

Neden insanlar her şeyi kendi elleri ile berbat etmeye bayılırlar anlamıyorum.

Hangi akla hizmet hangi mantık ile çıkıp böyle bir açıklama yapma gereği duyduğunu ise hiç anlamıyorum. Hele ki yıllardır genç futbolcu yetiştirmesi ile övünen Samet Aybaba`nın…

Oğuzhan Özyakup konusunda “Çok uyardım dinlemediniz bakın halini görüyorsunuz” diye bir söz kullanmış basın ile sohbetinde Aybaba.

Yani her zamanki gibi yine tek sorumlu olmayan sensin.

Oğuzhan’daki düşüşten taraftar olarak bizler, yöneticiler, gazeteciler, takım arkadaşları herkes sorumlu bir tek hocası olarak sen sorumlu değilsin yani…

Galibiyetler sonrası göğsünü gerip, mağlubiyetler sonrası futbolcularını basının ve taraftarın önüne atmak mı hocalık anlayışın?

Peki o halde “tanısa herkes sever dediğin, benim yıldızım olacak” dediğin Batuhan`dan kimler sorumlu?

Vallahi yazık billahi yazık yem ettiğin, hedef gösterdiğin kaçıncı futbolcun bu…

Teknik adam Samet Aybaba olmasaydı şu anda izleyin siz Adnan Aybaba şovlarını. Herkesi eleştiren yerin dibine sokan Adnan Aybaba abisi teknik adamken sesi bile çıkmıyor. Yazıklar olsun düzeninize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir